Booking.com

Топ Енергийни места в България

Енергийни места в България

ПЕЧЕЛЕТЕ ПАРИ ОТ Нашите партньори

1. Храма в село Златолист и иконата на Преподобна Стойна 




За чудесата на Преподобна Стойна се говори отдавна и първа Ванга дава гласност на невероятните способности на своята предшественица. Хора от всички краища на страната са идвали при нея в търсене на лечение, небесна благословия и защита в село Златолист, недалеч от енергийната местност Рупите. Лечителката е прекарала последните 30 години от живота си там, а неин пътеводител е бил Свети Георги. Преподобна Стойна е дошла в Златолист от село Долна Сушица и до днес е смятана за предшественик на пророчицата Ванга, като двете се познавали и уважавали. Пророчицата от Рупите казвала, че почита Стойна като светица .А днес хората вярват, че молбите им за помощ се изпълват и намират решения на хиляди проблеми край последния дом на Преподобна Стойна – в храма в Златолист. Той е построен преди IX век още по тракийско време, и до днес е запазил автентичния си облик. Носи името на свети Георги, който сам е довел Стойна по тези места. Така обяснила при идването си пророчицата и според вярващите чудото витае там и до днес. Днес в Златолист са останали да живеят шепа хора. Чудодейното присъствие на преподобна Стойна обаче повече от 70 години след смъртта й остава предпочитано място за уединение и търсене на спасение във вярата.

2. Руската Църква Свети Николай в град София




Хиляди са хората, чиито молитви са се сбъднали в сърцето на столицата в Руската църква. Храмът е построен в началото на XX век и освен с внушителна архитектура, той е известен и с чудесата си. Пътят на сбъднати желания започва от криптата на храма, в която е положен гробът на архиепископ Серафим. Историята разказва, че желанието на архиепископ Серафим е да чува хорските молитви чрез писма. Именно заради това стотици хора идват в малката крипта, за да напишат своята молитва. Листчетата, на които пишат своите желания, се слагат в кутията до гроба на дядо Серафим. Не се четат от никого, уверяват от храма, а биват изгаряни. Кутиите се пълнят много бързо, само за седмица, а по празниците – и за ден. Здравето е най-честата причина хората да идват тук. Хиляди са примерите на излекувани след молитва в криптата. Има и случаи, когато след дълги молитви жени забременяват.

3. Рилски Манастир


В Рила планина  се намира едно от най-светите места у нас – Рилският манастир. Хора от близо и далеч идват да се помолят и да търсят отговор на молбите си към светеца Иван Рилски, наречен Чудотворец. Високо в планината и до днес е запазено мястото, където светецът, живял около 876 г., е прекарал по-голямата част от живота си. Проходът от едри камъни, откъдето светецът е преминавал, е запазен както някога. Според поверието, ако успееш да се изкачиш и промушиш в отвора измежду огромни скални късове, значи Бог е чул молбите ти и те е опростил.

4.Вълшебното езеро в Пещерата Леденика

 


Вълшебното езерце в Леденика пък е събрало капка по капка бистрата вода, която сълзи по сталактоните и пълни каменната чаша в края на един от тунелите. Легендата разказва, че водата е от стеклите се сълзи на планината. Затова тя е вълшебна и лекува.

5.Белинташ


Тракийското скално светилище "Беланташ" се намира на около 30 км. югоизточно от гр. Асеновград.

Представлява едновременно природен и културен феномен. Скалното плато е дълго около 300 метра и широко около 40 метра, а височината му е 50 метра. То е древно праисторическо и тракийско светилище, вероятно дори „древна обсерватория“.

Легендите говорят, че от там тракийските жреци от местното племе беси са гадаели по звездите.

Изсечени от човешка ръка, още в древността, груби стъпала водят към скално плато, осеяно със стотици малки и по-големи дупки – жертвени олтари на жреците.

С "Беланташ" се свързва и култът към тракийския бог на Слънцето – Сабазий. Мястото е било най-активно използвано през първото хилядолетие преди н. е., макар, че високо развита древна цивилизация е съществувала по тези места от много по-рано.

Предмет на научен интерес от почти четири десетилетия, самият "Беланташ", като име, се приема в превод - „добър, бял камък“ или „камък на знанието“. Наричат го справедливо още и българският Стоунхендж.

В разположението на скалните ямки учени забелязват съразмерността на съзвездията Малка мечка и Голяма мечка, Лъв и Орион. Някои вярват, че местността може да е свързана с легендата за Потопа и Ноевия ковчег и, че в скалите на платото личат следи от халки, за които били придържани въжета на Кораба.

Предания сочат, че преди повече от три десетилетия на "Беланташ" е забелязана небесна карта в знаците на платото. Има твърдение, според което в основата на скалния феномен са издълбани знаци, напомнящи указател. Наложени върху съвременна карта, те маркират точно комплекса от светилища в тази част на Родопите: Долнослав, Драганица, "Беланташ", "Караджов камък".


6.Бегликташ


Тракийското светилище Беглик Таш се намира в най-високата част на нос Беглик Таш (128 м надм. височина) край Приморско. Обхваща площ от 6 дка Територията, на която е разположено, е горска, била е част от ловната резиденция на бившия комунистически държавен глава Тодор Живков (управлявал 1954 – 1989 г.). Именно поради тази причина едно от най-големите открития за за тракийската история на Южното ни Черноморие и Странджа остава неизвестно за науката до 2003 г.

Входът на светилището е от югозапад. По скална пътека се стига до каменно „брачно ложе”. Два жертвени камъка ограждат ложето. В тях има издълбани дълбоки вани, свързани с улеи за преливане на ритуалните течности: вино, мляко, зехтин, дъждовна вода. Следва каменен трон, от който тръгват изсечени дълбоки улеи и кръстосващи се линии, събиращи се в голяма четириъгълна „шарапана”. Източната част на кръга се заема от три „менхири” (големи заоблени камъни). На върха на най-високия от тях е изсечена „божествена стъпка” с дължина 0,6 м и ширина 0,34 м Същата „божествена стъпка” откриваме в срещуположната южна точка, в подножието на скалната тераса. Божествените стъпки маркират най-вътрешното свещено пространство, определено само за посветените да участват в мистериите.

Досега централната площадка на светилището е най-добре проучена. Тя е леко издигната над околния терен и в нея са разположени в кръг с диаметър 56 м скални елементи, които са служили за извършване на ритуали. Те са запазили естествения си характер, но са преместени и дооформени от човешка ръка с характерни сакрални символи и знаци.

Зад тях се виждат астрономически часовник, направен от 16 плоски кръгли камъни и огромен долмен, представящ „свещената пещера”, където Богинята-майка ражда сина си Бога-Слънце, и „лабиринта” – пътя на изпитанието.

При археологическите разкопки са намерени глинени съдове, каменни оръдия на труда и оръжия, кремъци, монети и др., които показват, че то е създадено в средата на ІІ хил. преди Христа и е разрушено в началото на ІV в. след Христа. Липсата на по-късно строителство върху него е запазила уникалните сакрални елементи в техния първоначален вид


7. Седемте Рилски езера


Седемте рилски езера са безспорно едно от най-атрактивните и посещавани места в България.

Легендата за Седемте рилски езера гласи, че преди много години, когато Земята още не била населена от съвременните хора, в планината Рила живеели мъж и жена великани. Те се обичали с цялото си сърце, обичали ужасно много и своя дом. Той бил привлекателен, слънчев, топъл и уютен. Всяко живо същество се очаровало от мястото, а на любовта им се радвали всички стихии и целият свят.

За нещастие обаче един ден злите сили минали покрай техния дом. Като видели, че съществува такова красиво място, завидели на семейното им щастие. Ядосали се и решили да унищожат всичко и да заличат любовта им завинаги. Започнали да изпращат черни облаци и опустошителни ветрове, а земетресения започнали да разтрисат земята.

Мъжът великан защитавал яростно всяко стръкче тревичка, всяко малко поточе и цвете. Той бранел своята любима и отбивал атаките на злите сили. Това обаче само увеличило тяхната злоба и жестокост. Те били решени да завършат пъкленото си дело докрай.

В една тежка битка младият великан паднал убит. Доволни от постижението си, злите стихии си тръгнали. Оставили след себе си разчупени скали, опропастени долчини и една съсипана от скръб жена. Мъката на младата вдовица била толкова голяма, че сълзите й бликали безспир и се стичали по хребетите право в долчините. Леели се и се събирали в тях. Така се образували бистри езера с изумителна чистота.

Седемте рилски езера се намират в Дамгския дял на  Рила на височина между 2100 и 2500 метра. Те са част от Стоте национални туристически обекта. Всяко от езерата има свое собствено име – Долно езеро, Рибно езеро, Трилистника, Близнака, Бъбрека, Окото и Сълзата. Разположени са стъпаловидно, като са свързани помежду си чрез малки поточета и са с ледников произход. При преминаването на водата през тези поточета се образуват малки водоскоци и водопади. Водите на езерата се оттичат едно в друго и от най-ниско разположеното езеро – Долното – се дава началото на река Джерман. Името на всяко от Седемте рилски езера отразява някаква особеност на съответното езеро. А ето и малко подробности за всяко едно от тях:

Сълзата

Сълзата е с най-голяма надморска височина – 2535 м. Името му е такова, заради бистротата на водата му. Площта му е 7 дка, обемът – 15 000 м3, а най-дълбоката му точка достига до 4.5 м.

Окото

Окото, или още наричано Сърцето, е следващото по надморска височина отгоре надолу – 2440 м.  Формата му е почти овална и е циркусно езеро. То е най-дълбокото измежду седемте, а в същото време и е най-дълбокото ледниково езеро на Балканите. Достига дълбочина от 37.7 м

Бъбрека

Надморската му височина е 2282 м, площта му е 85 дка, а дълбочината – 28 м. То има най-стръмните брегове.

Близнака

Около 40 м по-ниско – на 2243 м надморска височина – е разположено езерото Бъбрека. То е с най-голяма площ в групата – 92 дка, а дълбочината му е 27.5 м. Името му идва заради това, че в средата си се стеснява и когато годината е суха, почти се разделя на две по-малки езерца. В тези моменти формата му наподобява на пясъчен часовник.

Трилистника

Намира се на 2216 м надморска височина, разположено е на площ 2.6 ха, а най-дълбоката му точка е на 6.5 м. Има неправилна форма, наподобяваща на три листенца, а бреговете му не са особено високи.

Рибното Езеро

Рибното е най-плиткото езеро измежду седемте – дълбочината му е само 2.5 м. Площта му е 3.5 ха и е на 2184 м надморска височина. В него често се срещат големи количества пъстърва и други рибки, но риболовът тук, както и в останалите езера, е напълно забранен.

Долното Езеро

То е най-ниско разположеното езеро – намира се на 2095 м надморска височина. Дълбоко е 11 м, а площта му е 5.9 ха. Както вече и по-горе бе споменато – оттук води началото си река Джерман.

Енергийни места

Лечебни места в България

Тези места в България лекуват и сбъдват желания



Публикуване на коментар

0 Коментари